Македонски (Macedonian)Albanian-ALEnglish (United Kingdom)
Дома Архива

15894413 10210265541826869 1337301706468601472 n

logo-fakturi

Macedonians rights in Albania

Macedonians in Albania
 
Македонија ја победи Грција во Улм - Германија

Со фантастичната серија од 17- 6 во финишот од натпреварот, нашите кошаркари славеа со 77-75 против Грција на денешниот пријателски кој се играше во Германија. Македонските кошаркари ја запишаа втората победа во трите дуели против нашиот јужен сосед откако денес во германскиот град Улм славеа со 77-75. За да биде победата уште послатка, најдобриот грчки кошаркар Спанулис промаши шут за победа и го прокоцка водството кое што Грција го имаше во најголемиот дел од мечот.

Херој на вечерта беше Лестер Бо Мекејлеб кој дефинитивно фати ритам и повторно беше кобен за Грците денес постигнувајќи 25 поени од кои најголем дел во клучните моменти од натпреварот. За нас е добро што и Антиќ полека но сигурно влегува во форма. Новиот кошаркар на Атланта денешниот натпревар го заврши со 16 поени и 10 скока.


www.ilinden-tirana.com