Македонски (Macedonian)Albanian-ALEnglish (United Kingdom)
Дома Архива

15894413 10210265541826869 1337301706468601472 n

logo-fakturi

Macedonians rights in Albania

Macedonians in Albania
 
“Скопје се сеќава“- 50 годишнина од катастрофалниот земјотрес

“Скопје се сеќава“ главниот град на Република Македонија денеска одбележува 50 години од катастрофалниот земјотрес во 1963 година кога загинаа 1.040 луѓе, 4.000 беа повредени, а над 200 илјади останаа без своите домови. Одбележувањето на половина век од скопскиот земјотрес на 26 јули ќе почне со положување цвеќе на Градските гробишта во Бутел, пред споменикот на загинатите во земјотресот.

www.ilinden-tirana.com