Македонски (Macedonian)Albanian-ALEnglish (United Kingdom)
Дома

15894413 10210265541826869 1337301706468601472 n

logo-fakturi

baner1

Macedonians rights in Albania

Macedonians in Albania
 
Честитка од Македонско друштво “Илинден”–Тирана по повод почетокот на Рамазанските пости PDF Печати Е-пошта
Сабота, 27 Мај 2017 07:25

 

Почитувани верниците од Исламска Вероисповед во Република Албанија и во целиот свет во името на Македонско друштво “Илинден“-Тирана и Македонско друштво “Илинден”-Тирана Огранок Голо Брдо ви упатуваме честитки по повод почетокот на Рамазанските пости. Во духот на празникот. Ви посакуваме лесни Рамазански пости. На сите припадници на исламската вероисповед им посакуваме мир, благосостојба, љубов и проштевање.

 

www.ilinden-tirana.com

 
Македонско друштво “Илинден“-Тирана се приклучи во иницијативата SafePack PDF Печати Е-пошта
Среда, 24 Мај 2017 13:44

Македонско друштво “Илинден“-Тирана се приклучи во иницијативата малцинство SafePack. Кампањата за иницијативата малцински SafePack, започна во петокот вечер во замокот Bonțida Bánffy. Повеќе од 400 луѓе од сите страни на Европа учествуваа на настанот организиран како дел од Конгресот на Федералната унија на европските националности (ФУЕН). Ханс Хајнрих Хансен, претседател на иницијативата малцински SafePack започна својот говор со читање писмото на Франс Тимерманс, потпретседателот на Европската комисија известува иницијаторите дека иницијативата малцински SafePack е регистрирана. Се надевам дека оптимизмот, кои нè доведоа до тука ќе победи – изјави поранешниот претседател на Федералната унија на европските националности (ФУЕН). “Унгарците во Романија сакаат да се чувствуваат како дома во Европа, дури и ако еден дел од општеството е нетолерантно кон повеќејазичноста и разновидноста дека ние, малцинства, претставуваат, изјави претседателот Федералната унија на европските националности (ФУЕН) Винцзе Лорант. Јужна тиролски потпретседател, Даниел Алфреидер изјави: собирање на 1 милион потписи не е лесна задача. Секој еден од нас треба да ги убеди луѓето во сопствената земја да се покаже солидарност. Ние треба да се соберат еден милион потписи во рок од една година. Потпис даде и претседателот на Македонско друштво “Илинден“-Тирана Никола Ѓурѓај, потписите беа симболично напишани на голем картата на Европа за да покаже дека Федералната унија на европските националности (ФУЕН) смета на секоја европска држава за време на кампањата на петицијата, со цел да се соберат еден милион потписи, успехот на иницијативата малцински SafePack. Иницијативата за малцинствата кои ќе се постават на терен работат за законска рамка на ниво на ЕУ за заштита на правата на малцинствата, координирана кампања во Европската унија ќе биде лансирана во септември.


www.ilnden-tirana.com

 
Федералната унија на европските националности изгласа резолуција за Македонците во Албанија PDF Печати Е-пошта
Вторник, 23 Мај 2017 17:31

 

Македонско друштво „Илинден“-Тирана, како официјален член на Федералната унија на европските националности (ФУЕН) го искористи правото да достави резолуција до 62 конгрес на Федералната унија на европските националности (ФУЕН) што се одржа во Клуј-Напока/Република Романија од 17- 21 мај 2017 година за правата на Македонците во Република Албанија.

Резолуција е изгласана унинанимно од сите делегати на  Федералната унија на европските националности (ФУЕН) ќе ја достави до Владата на Република Албанија и сите релевантни меѓународните институци. Имаме задоволство да објавиме дека ваква резолуција посветена на правата на македонското национално малциство е за втор пат, двете резолуциј и во 2016 година и сега беа доставени од Македонско друштво „Илинден“-Тирана.

Резолуција содржи седум точки со кои се бара:

-Владата на Република Албанија да потпиши и ратификува Европската повелба на Советот на Европа “за регионални и малцински јазици”.

-Признавање на Македонското национално малциство во Голо Брдо, Гора и  цела територија на Република Албнија.

-Државната телевизија (ТВШ) да емитува програма на Македонски јазик.

-Учење на мајчин Македонски јазик во државните школи во областа Голо Брдо и Гора како и во цела тертиорија на Република Албанија кај има значен број на Македонско Национално Малциство.

-Македонското национално малцинство во oблсата Голо Брдо и Гора административна поделба спроведена 2015 година го смета чекор назад за почитување на правата на македонското национално малцинство во областа Голо Брдо и Гора. Владата на Република Албанија пред да почне нова административна поделба убедуваше дека општините кај живат малциствата нема да се бришат се случи спротивното во областа Голо Брдо имаше три и три општини во Гора. Областа Голо Брдо и Гора во административна поделба во 1913 година беа во одделни административни единици. Административна поделба спроведена 2015 година не исполни ни ту еден критериум од критериумите што постави владата сама како што се демографски, географски, економски и културени во овје области се посебни бидеќи живе Македонско национално малциство. Згаснувањето на општините  во Голо Брдо и Гора го отежнува животот на жителите  на областа Голо Брдо и Гора,  дури за обичен документ  треба да патуват 2 часа. Македонско друштво “Илинден“-Тирана и Македонското национално малцинство во Република Албанија бара од три општини што имаше Голо Брдо и Гора да има по една општина да се именуват Општина Голо Брдо и Општина Гора.

– Во сите општини каде има повеќе од 20% македонско национално малцинство, покрај официјален јазик албански да е и македонски јазик. Владата да гарантира правото на користењето на мајчиниот јазик на  македонското национално малцинство.

– Финансиска поддршка од Министерството за култура за културни и образовани активности за македонско национално малцинство во Република Албанија.

На Конгресот присуствувале претставници на 50 асоцијации 300 делегати на повеќе од триесет малцинства од 30 земји во Европа и 50 новинари.

 

www.ilinden-tirana.com

 
Македонско друштво “Илинден”-Тирана две година член на Федералната Унија на Европските Националности PDF Печати Е-пошта
Недела, 14 Мај 2017 15:48

 

Македонско друштво "Илинден”-Тирана стана рамноправен член на Федералната Унија на Европските Националности (ФУЕН) во мај 2015 година, кога беше донесена едногласна одлука од страна на Генералното собрание на Федералната Унија на Европските Националности (ФУЕН)  на 60­ –от Конгрес одржан во Комотини, Република Грција. На тој начин Македонско друштво "Илинден”-Тирана стана прво друштво на Македонци надвор што стана рамноправен член со право на глас. Во Федералната Унија на Европските Националности (ФУЕН) членуваат повеќе од 90 друштва на прпадници на малцнства од 32 земји во Европа.


www.ilinden-tirana.com

 
Македонско друштво “Илинден”-Тирана ве повикува да гласате за Македонија за Евровизија 2017 PDF Печати Е-пошта
Четврток, 11 Мај 2017 19:11

 

 

Почитувани Македонци во Република Албанија

Македонско друштво “Илинден”-Тирана ве повикува да гласате за Македонија на годинешната манифестација Песна на Евровизија 2017 што ќе се одржи во Киев Украина од 09-11-13.05.2017 година, Република Македонија ќе биде претставена од Јана Бурческа. Јана ќе учествува на полуфинална вечер на 11 мај 2017 година и зависно од Вашите гласови, се очекува да биде пласирана за финалната вечер што ке се одржи на 13 мај 2017 година. Гласовите кои ќе бидат дадени од Република Албанија, ќе можат да му помогнат на нашиот претставник да учествува во финалната вечер. За финалната вечер која ќе се одржи на 13 мај 2017 година се квалификуваат по десет земји од двете полуфинални вечери кои ќе добијат најмногу гласови (50% од вкупните гласови се добиваат од гледачите, а преку гласање со телефонски повик или СМС порака). Молиме активно да се вклучите во лобирање за гласање, (покрај Вас и Вашите најблиски), од страна на Вашите пријатели, колеги и познаници. На тој начин ќе и дадеме поддршка на културата на Република Македонија и нејзината промоција во музичкиот свет во Европа.


www.ilinden-tirana.com

 
<< Почеток < Пред 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Следно > Крај >>

Страница 11 од 73