Македонски (Macedonian)Albanian-ALEnglish (United Kingdom)
Дома

15894413 10210265541826869 1337301706468601472 n

logo-fakturi

baner1

Macedonians rights in Albania

Macedonians in Albania
 
Кошаркарите на Карпош Соколи ја остварија првата победа на гостински терен кај Тирана PDF Печати Е-пошта
Среда, 18 Јануари 2017 13:48

Кошаркарите на Карпош Соколи од Карпуш, Скопје Република Македонија ја остварија првата победа на гостински терен и тоа во пресметката кај Тирана (100-83) во рамки на претпоследното коло од прелиминарната група Б од Балканската лига (БИБЛ). Овој триумф воедно значи голем исчекор кон втората фаза од ова натпреварување за нашиот клуб. Победничката разлика беше обезбедена во третиот период, кој го добивме со дури 16 поени разлика (26-10). Соколите сега се четврти на табелата со скор 4-5 во пресрет на последниот дуел против Фени индустри на домашен терен, закажан за следната среда. Драган Зековиќ со 25 и Филип Шепа со 22 поени беа најдобри стрелци, Бојан Трајковски реализира 12, а Дарко Соколов и Доминик Мавра по десет поени.

 

 

 

www.ilinden-tirana.com

 
Среќна Нова Година и Св.Василиј - Василица PDF Печати Е-пошта
Петок, 13 Јануари 2017 09:42

Македонско друштво “Илинден”-Тирана и Македонско друштво “Илинден”-Тирана Огранок Голо Брдо ви честита Нова Година 2017 и Св.Василиј - Василица со желба за многу лични успеси и бериќетна година!

Македонско друштво “Илинден”-Тирана 
Претседател Никола Ѓурѓај

Македонско друштво “Илинден”-Тирана Огранок Голо Брдо
Претседател Ули Халилај

 

 

www.ilinden-tirana.com

 
Македонско друштво "Илинден“-Тирана до српскиот Патријарх СПЦ г.г Иринеј Гораните се Македонци PDF Печати Е-пошта
Четврток, 12 Јануари 2017 13:29

 

 

Македонскo друштво "Илинден"-Tирана го смета скандалозен став изнесен од српскиот Патријарх Иринеј во обемното интервју за телевизискиот канал на СПЦ, ТВ.ХРАМ во врска со етничката припадност на Горанците. Патријархот на СПЦ г.г Иринеј ги прогласи за одродени Срби. Српскиот патријарх на СПЦ г.г Иринеј тврди дека Горанците биле Срби, кои го зборувале најчистиот српски јазик. Македонскo друштво "Илинден"-Tирана посочува дека во областа Гора не постои српско малциство, во областа Гора има македонско малциство, македонскo друштво "Илинден"-Tирана го потсетува српскиот патријарх дека горанскиот говор е македонски јазик. Македонскo друштво "Илинден"-Tирана барања од српскиот Патријарх на СПЦ г.г Иринеј во иднина да не ги нарекува Македонците во областа Гора како Срби без основа и без никакви аргументи.

Македонско друштво ”Илинден”-Тирана
Претседателот г-дин Никола Ѓурѓај

 

www.ilinden-tirana.com

 
Излезе од печат разгледница со народни носии на Македонците од Албанија PDF Печати Е-пошта
Среда, 11 Јануари 2017 10:18

 

Ве известуваме дека излезе од печат разгледница со народни носии на Македонците од Албанија, благодарение на финансиската помош на Македонското меѓународно движење за човекови права (ММДЧП) со седиште во Торонто, Канада. Разгледницата со народни носи на македонско национално малциство во Албанија содржи слики на кица облечени во народни носи од Голо Брдо, Мала Преспа, Гора и Врник. Ваква разгленица излегува за прв пат и претставува авторско дело на Никола Ѓурѓај, преседател на Македонско друштво “Илинден”-Тирана. Кај Македонците во Торонто, Канада најдовме искрени соработници и борци за македонското дело. Без нивната финансиска поддршка разгледницата со народни носи на Македонците во Албанија немаше да биде испечатена, за што искрено се заблагодаруваме Сакаме да веруваме дека примерот на ММДЧП ќе биде следен од други македонски организации од целиот свет. Финансиска помош ни дава можност и сила и во иднина достоинствено да ја продолжиме праведната борба за македонската национална кауза. Разгледницата со народни носии на македонско малциство во Албанија, ќе се дели низ Албанија но ке се дистрибуира и сред дијаспората во светот.

 

www.ilinden-tirana.com

 
Соопштение за медиумите: PDF Печати Е-пошта
Вторник, 10 Јануари 2017 14:16

Македонскo друштво "Илинден"-Tирана и Македонскo друштво "Илинден"-Tирана Огранок Голо Брдо го осудува дел од интервјуто дадено од страна на министерот за надворешни работи на Република Албанија г-дин Дитмир Бушати во Топ Ченел на 09.01.2017 министерот го нарекува македонскиот народ славо македонци. Македонскo друштво "Илинден"-Tирана и Македонскo друштво "Илинден"-Tирана Огранок Голо Брдо сметаат дека изјавата на министерот за надворешни работи на Албанија г-дин Бушати не содветно, неодговорно и навредувачки. Македонскo друштво "Илинден"-Tирана и Македонскo друштво "Илинден"-Tирана Огранок Голо Брдо бара од министерот за надворешни работи на Албанија г-дин Дитмир Бушати во иднина да не направи дефиници без право и без основа. Ние мора да работиме со храброст да се изгради искрени и пријателски односи меѓу Албанија и Македонија.


Македонско друштво ”Илинден”-Тирана Претседателот г-дин Никола Ѓурѓај

Македонскo друштво "Илинден"-Tирана Огранок Голо Брдо Претседателот г-дин Или Халилај


 

 


Shoqata maqedonase "Ilinden"-Tiranë dhe Shoqata maqedonase "Ilinden"-Tiranë dega Gollobordë dënon pjesë të intervistës të dhënë nga Ministër i Punëve të Jashtme të Shqipërisë z.Ditmir Bushati në top-channel në daten 09.01.2017 ministri e quan popullin maqedonas, slovo maqedonas. Shoqata maqedonase "Ilinden"-Tiranë dhe shoqata maqedonase "Ilinden"-Tiranë dega Gollobordë e konsiderojnë deklaratën e dhënë nga Ministër i Punëve të Jashtme të Shqipërisë z.Ditmir Bushati të papërshtatshme dhe të papërgjegjshme dhe një fyerje e rëndë për popullin maqedonas dhe dinjitetin e minoritetit maqedonase në Republikën e Shqipërisë. Shoqata maqedonase "Ilinden"-Tiranë dhe Shoqata maqedonase "Ilinden"-Tiranë dega Gollobordë kërkon nga Ministër i Punëve të Jashtme të Shqipërisë z.Ditmir Bushati në të ardhmen mos bëjë përcaktime të pa drejte dhe të pa baza. Duhet të punojmë me kurajo për të ndërtuar marrëdhënie të sinqerta e miqësore ndërmjet Republikës së Shqipërisë dhe Reppublikës së Maqedonisë.


Shoqata maqedonase ‘’Ilinden”-Tiranë Kryetar z.Nikolla Gjurgjaj

Shoqata maqedonase ‘’Ilinden”-Tiranë Dega Gollobordë Kryetar z.Ylli Halilaj

 

http://top-channel.tv/lajme/artikull.php?id=345068#k1

 

www.ilinden-tirana.com

 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 10 од 64