Македонски (Macedonian)Albanian-ALEnglish (United Kingdom)
Дома

15894413 10210265541826869 1337301706468601472 n

logo-fakturi

Macedonians rights in Albania

Macedonians in Albania
 
Македонско друштво “Илинден” -Тирана ќе учестува манифестацијата Дионисови Слави PDF Печати Е-пошта
Понеделник, 27 Јануари 2014 20:20

Македонско друштво “Илинден” -Тирана со групата "Лешничани" од Тирана ќе учестува на манифестацијата Скрб и Утеха -Тиха 2014 Дионисови Слави на 14-15.02.2014 година во Градска Библотека “Браќ Миладиновци“ Скопје, Македонија

 

 

www.ilinden-tirana.com

 
Среќен Богојавление Христовo - Водици PDF Печати Е-пошта
Сабота, 18 Јануари 2014 17:23

 

Дозволете ми во мое лично име и во име на Македонското друштво “Илинден”-Тирана. На сите православни верници, да ви го честитам големиот Христијански празник Богојавление Христовo - Водици. Богојавление е настан што просветлува и не поучува на прочистувањето кога постои вистинската верба. Радувајќи се на Исусовото крштевање, осветувајќи ги македонските води да си посакаме подобра иднина, знаење, мудрост и енергија, сила и верба за позитивните исчекори. Да се помолиме и да си посакаме убави празнични денови, а убавите мисли и дела, честа и достоинственоста да не следат и да се постојано со нас и оваа година. Бидете благословени и нека ни е честит големиот христијански празник.

Нека е честит празникот и за многу години.

Македонско друштво “Илинден”-Тирана


www.ilinden-tirana.com

 
Македонците вo Тирана го одбележаа празникот Василица Стара Нова Година PDF Печати Е-пошта
Понеделник, 13 Јануари 2014 15:24

Македонцитие во Тирана традиционално на 12.01.2014 година со ори и песни го одбележаа големиот Христиjански празник Василица Стара Нова Година. На прославата присуствуваа Македонци со потекло од Врбник, Голо Брдо, Мала Преспа, Поградец кои живат во Тирана. Меѓу присутните беа Амбасадорот на Република Македонија во Тирана г-дин Стојан Карајанов, претседателот на Македонско друштво “Илинден”-Тирана г-дин Никола Ѓурѓај и генерален координатор г-ѓица Стојанка Пако

 

Прослава на 12.01.2014 година во Тирана за Василица Стара Нова Година

 

 

 

 

Прослава на 14.01.2014 година во Тирана за Василица Стара Нова Година

 

 

 

www.ilinden-tirana.com

 
Среќен Божиќ и Божиќни празници PDF Печати Е-пошта
Сабота, 04 Јануари 2014 13:46

Дозволете ми во име на Македонското друштво “Илинден”-Тирана мое лично име, и во името на Македонското Национално Малциство во Република Албанија. На сите православни верници, да ви го честитам големиот христијански празник, Раѓањето Христово - Божиќ, и да ви посакам здравје, радост и среќа да ги поминете празничните денови. Божиќ е празник кој секој христијанин го дочекува во кругот на семејството радувајќи се и славејќи го животот. И оваа година Божиќ нека биде инспирација сплотени со отворени срца и чиста мисла да помислиме на сите оние на кои им е потребна материјална и духовна поткрепа и  безрезервно да им ја понудиме нашата помош и подршка. Токму во духот на христијанството во очи на Божиќ, дозволете уште еднаш да посакам во срцата на сите верници да се всели мирот, радоста и разбирањето и да продолжиме да даруваме безусловна љубов и почит кон ближните.

Нека е честит празникот и за многу години. Христос се роди

 

Shoqata maqedonase "Ilinden"-Tiranë, të gjithë besimtarëve orthodoksë maqedonas në Republikën e Shqipërisë , ju uron Gëzuar Krishtlindjet dhe ju uron shëndet, gëzim dhe lumturi. Krishtlindja  është një festë e krishterë që mirëpritet nga të gjithë  familjet të gëzuar dhe duke festuar jetën. Dhe në këtë vit të frymëzohemi dhe të  bashkohemi me zemër të hapura dhe mendim të qartë për të menduar për të gjithë ata që kanë nevojë  dhe mbështetje shpirtërore dhe pa rezerva për të ofruar ndihmën dhe mbështetjen tonë. Kjo është në frymën e krishterimit, edhe një herë të uroj zemrat e të gjithë besimtarëve të ketë paqe dhe qetësi , gëzim dhe mirëkuptim dhe për të vazhduar për të dhuruar dashuri pa kushte dhe respekt për të afërmin.Gëzuar dhe për shumë vjet. Jezus Krishti ka lindur.

Shoqata Maqedonase "Ilinden"-Tiranë


www.ilinden-tirana.com

 
<< Почеток < Пред 81 82 83 84 85 86 87 Следно > Крај >>

Страница 87 од 87