Македонски (Macedonian)Albanian-ALEnglish (United Kingdom)
Дома

15894413 10210265541826869 1337301706468601472 n

logo-fakturi

baner1

Macedonians rights in Albania

Macedonians in Albania
 
Поставена биста на големито писател Стеријо Спасе во Глобочани–Мала Преспа PDF Печати Е-пошта
Четврток, 14 Август 2014 15:43

 

Денеска во Глобочени-Мала Преспа е поставена бистата на големиот писател од македонско потекло во Албанија, Стерјо Спасе. Бројната македонска заедница во Албанија, тамошната културна јавност, Министерството за култура и други повикани институции, денеска со повеќе манифестации во селото Глобочани, неговото родно место, го одбележуват големиот јубилеј-100 години од раѓањето на Стерјо Спасе. Манифестациите ги организира општина Пустец. Бистата на писателот Стерјо Спасе, поставена во селото Глобочани, е донација на македонскиот бизнисмен Минчо Јорданов авторско дело од Валентина Стефановска, бесплатно изработено за Македонците во Албанија.Во организација на Општината Пустец, денеска се одржува фолклорниот фестивал: “Преспе-2014” со учество на фолклорни групи од Мала Преспа. Стерјо Спасе, голем мајстор на пишуваниот збор, е роден 1914 година во Глобочани. Починал во 1989 година во Тирана.Тој е поснат писател од македонско потекло и еден од најзначајните претставници на современата албанска поезија. Познат е и како антологичар, преведувач, учебникар и собирач на македонски народни умотворби.


www.ilinden-tirana.com

 
Летен камп - 2014 "Ја сакам Македонија“ PDF Печати Е-пошта
Понеделник, 11 Август 2014 15:35

 

Македонско друштво “Илинден“-Тирана учестуа на Летен камп-2014 "Ја сакам Македонија“ со 2 деца Македонци од Тирана. Македонско друштво “Илинден“Тирана Огранок Голо Брдо учестува со 7 деца Македонци од областа Голо Брдо. Летен камп-2014 „Ја сакам Македонија“ е под покровителство на Владата на Република Македонија, а во организација на Министерството за надворешни работи од 10 до 17 август во Охрид, Република Македонија првпат ќе учествуваат 100 ученици Македонци од соседните земји, од балканските земји и од дијаспората. Програмата на кампот опфаќа содржини за подигање на степенот на учесниците за познавањата за Македонија од областа на македонскиот јазик, историјата, географијата, културата, обичаите и традицијата, како и меѓусебното поврзување и соработка. Престојот на учесниците на Летниот камп Охрид -2014 "Ја сакам Македонија“ ќе биде збогатен со забава и спортски игри, како и со посета на повеќе културно-историски знаменитости во градот Охрид и Охридското крајбрежие Самоиловата тврдина, Галеријата на икони, Плаошник, црквата Св. Софија, манастирот Св. Наум и Музејот на вода.


www.ilinden-tirana.com

 
Соопштение PDF Печати Е-пошта
Петок, 08 Август 2014 22:03

 

 

Македонско друштво “Илинден”-Тирана најостро го осудува повикот на грчките специјалци воени сили. Со пароли антимакедонски, антиалбански и антитурски “Генерал, планините без храна и вода, ние само ке пиеме крв македонски, албански и турски, се пеало”. Самиот чин на ваквите пароли  антимакедонски, антиалбански и антитурски се скандалозни и насилни. Згрозени сме од овој вандалски и нецивилизиран чин кој не доликува и нема место на тлото на Европа. Но треба труд и храброст за да се изградат искрени и пријателски односи  помегу Македонија, Грција и Турција. Апелираме на промисленост и одговорност до владата на Република Грција. Балканот треба да се одлепи од омраза и ксенофобија. Од историјата на омразата и војните меѓу народите кои никому ништо добро не донеле.

 

www.ilinden-tirana.com

 
Честито Илинден PDF Печати Е-пошта
Петок, 01 Август 2014 10:50

 

 

Почитувани Македонци и Македонки во Република Албанија во името на Македонско друштво “Илинден“- Тирана и Македонско друштво “Илинден”-Тирана Огранок Голо Брдо ви честитаме најголемиот Македонски празник Илинден, да го почитуваме и славиме овој голем ден во чест на  Илинденско востание од 1903 - та.

Македонско друштво Илинден Тирана

Македонско друштво “Илинден”-Тирана Огранок Голо Брдо


www.ilinden-tirana.com

 
Честитка до верниците со Исламска Вероисповед PDF Печати Е-пошта
Недела, 27 Јули 2014 08:27

 


Македонско друштво “Илинден“-Тирана и Македонско друштво “Илинден“-Тирана Огранок Голо Брдо ви честита Фитер Бајрам, со желба за многу лични успеси и бериќетна година.

 

 

www.ilinden-tirana.com

 
<< Почеток < Пред 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 Следно > Крај >>

Страница 65 од 72