Македонски (Macedonian)Albanian-ALEnglish (United Kingdom)
Дома

15894413 10210265541826869 1337301706468601472 n

logo-fakturi

Macedonians rights in Albania

Macedonians in Albania
 
Премиерот на Република Македонија Никола Груевски на Виенски економски форум во Тирана PDF Печати Е-пошта
Четврток, 28 Мај 2015 14:08

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски, денес (четврток, 28 мај 2015 година) заедно со министерот за надворешни работи Никола Попоски, присуствуваше на Виенскиот економски форум што се одржува во Тирана, Албанија. На Виенскиот економски форум присуствуваа и премиерите на Република Албанија, Еди Рама на Република Србија,  Александар Вучиќ, на Република Косово Иса Мустафа, на Република Црна Гора, гМило Ѓукановиќ, како и претседателот на Советот на министри на Босна и Херцеговина  Денис Звиздиќ. Балканските лидери истакнаа дека преку економскиот раст, подобрата инфраструктура и креирањето на работни места би се намалиле разликите помеѓу земјите од Балканот и земјите од Европската Унија. Свое обраќање на форумот имаше премиерот Никола Груевски. Тој во своето обраќање истакна дека европските интеграции се забрзувач на реформите и се движечка сила со која се мобилизираат ресурси и енергија за да се унапредат реформите и државите да одат напред. Нашата држава е мултиетничка и би истакнал дека европските и евроатланските интеграции се главен кохезивен фактор меѓу различните етнички заедници. Од оваа гледна точка Македонија е посветена и со фокус на реформите и на се што е потребно за да биде што е можно побрзо подготвена да се придвижи во процесот на интегрирање во Европската Унија, истакна премиерот Груевски. Тој посочи дека ако не се случеше попречувањето од јужниот сосед, Македонија ќе беше членка на НАТО и ќе се финализираа преговорите за членство во Европската Унија. За нас исто така е многу важно што е можно побрзо да се отпочнат преговорите за членство во Европската Унија. Примерот со Словенија и Хрватска може да биде добар пример и за нас. Отпочнување на паралелни преговори со нашиот јужен сосед за решавање на билатералните прашања и во исто време паралелни преговори за полноправно членство ќе биде многу корисно за нас и регионот и ќе биде стимул за решавање на многу прашања вклучително и прашањето со нашиот јужен сосед, истакна премиерот Груевски. Претседателот на Владата Груевски посочи дека во меѓувреме се работи на континуирани реформи за да државата оди напред, притоа важни за Македонија се и добрососедските односи помеѓу државите и добрата регионална соработка. Тој истакна дека регионалната соработка значи и дека сите лидери на државите од Југоисточна Европа треба да бидат многу внимателни и одговорни во изјавите и во пораките кои ги праќаат бидејќи тие пораки ги следат граѓаните и секоја несоодветна порака може да предизвика негативни чувства, што не е добро. Премиерот на Република Албанија Еди Рама во своето обраќање на Виенскиот економски форум истакна дека регионот поминува низ уникатен позитивен моментум што поттикнува надеж, нови перспективи и просперитет, и посочи дека Виенскиот економски форум е клучен за забрзување, поддршка на тој позитивен моментум. Народите во регионот се поврзани со заеднички сон, а тоа е Европа, изјави албанскиот премиер Рама.

Претседателот на Владата на Република Македонија Никола Груевски на маргините на Виенскиот економски форум оствари билатерални средби и разговори со премиерите на Република Албанија Еди Рама, со премиерот на Република Црна Гора Мило Ѓукановиќ со премиерот на Република Косово Иса Мустафа, и со премиерот на Република Србија Александар Вучиќ. На средбите се разменија ставови за билатералната соработка и заедничките приоритети за целосна интеграција на регионот во Европската Унија. Разменивме мислења за севкупните случувања во регионот и во нашите држави и се договоривме да имаме уште посилна соработка во правец на зајакнување на нашите позиции како држави, зајакнување на регионалната и меѓусоседската соработка во остварувањето на заедничката цел членство во Европската Унија, и интеграција во НАТО на државите кои се уште не се нејзини членови, изјави премиерот Груевски по билатералните средби и разговори со своите колеги.


www.ilinden-tirana.com

 
Средба со Одделот за нематеријално наследство и ревитализација при Министерството за Култура PDF Печати Е-пошта
Вторник, 26 Мај 2015 13:04

Претседателот на Македонско друштво ”Илинден”-Тирана Никола Ѓурѓај на 25.05.2015 во Тирана оствари средба со раковотителот на Одделот за нематеријално наследство и ревитализација при Министерството за Култура г-дин Шпенд Бенгу. На средбата се разговара за дигиталната платформа која одразува разновидноста на нематеријалното културно наследство на малцинствата преку мултимедијални материјали. Претседателот на Македонско друштво ”Илинден”-Тирана на г-дин Шпенд Бенгу му подари книга “Етнографијата на Голо Брдо” го информира за активностите на друштвото, на средбата се нагласи потребата за соработка меѓу Министерството за Култура и Македонско друштво ”Илинден”-Тирана.


www.ilinden-tirana.com

 
Честит денот на македонските и сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј PDF Печати Е-пошта
Сабота, 23 Мај 2015 13:57

 

Почитувани Македонци и Македонки во Република Албанија. Македонско друштво “Илинден“-Тирана ви честита денот на македонските и сесловенските просветители Св. Кирил и Методиј основачи на првата словенска азбука - глаголица.

Македонско друштво “Илинден”-Тирана

Македонско друштво “Илинден”-Тирана Огранок Голо Брдо


www.ilinden-tirana.com

 
Македонско друштво "Илинден"-Тирана стана член на Федералната Унија на Европските Националности PDF Печати Е-пошта
Недела, 17 Мај 2015 19:55

 

Од 13-17 мај 2015 година се одржа 60-от Конгрес на Федералната Унија на Европските Националности (ФУЕН) во Комотини, Република Грција. На Конгрес учестува 150 преставници од 20 земји и претставува повеќе од 30 малцинства во цела Европа. Покрај другите, во неговата работа учестуваше и претседателот на Македонското друштво “Илинден“-Тирана, Никола Ѓурѓај. Конгресот го организираа Федерацијата на Турците од Западна Тракија во Европа (ABTTF), Асоцијација на Дипломираните Малцински Студенти од Западна Тракија (BTAYTD) и DEB партија членки на ФУЕН. Истиот беше поддржан со гранд од Министерство за внатрешни работи на Сојузна Република Германија. Согласно својата определба и активност Македонско друштво “Илинден“-Тирана се претстави со подготвен материјал во врска со македонското население во Албанија пред делегати на Генералното собрание на Конгресот. Она што беше исклучително позитивно за Македонците во Албанија беше фактот дека Генерланото собрание со унанимно гласање одлучи Македонското друштво “Илинден“-Тирана да стане рапновправен член на Федералната Унија на Европските Националности (ФУЕН). На тој начин, Македонско друштво “Илинден“-Тирана стана прво друштво на Македонци надвор од матичната држава, во Европа што стана член на ФУЕН.

Согласно своите задолженија, во рамките на конгресот, претседателот на Македонско друштво “Илинден“-Тирана, Никола Ѓурѓај освари средби со преставниците на Македонците во Грција. Имено, средбата се одржа со управителот на Движењето за култура и образование на Воден, Евгенија Натсоулидоу и со членот Петрос Казаис. Исто така, имаше средба и со отец Никодим Царкњас, кој претставува олицетворение на движењето на Македонците од Егејска Македонија. Одделни средби г-дин Ѓурѓај имаше и со Пеги Хеикинен, преставник на Шведската собрание во Република Финска и Халит Хабип Оглу, претседател Федерацијата на Турците од Западна Тракија во Европа (ABTTF) и потпреседател на Федералната Унија на Европските Националности (ФУЕН).

 

www.ilinden-tirana.com

 
Почитувани Македонци во Република Албанија PDF Печати Е-пошта
Четврток, 14 Мај 2015 16:01

 

 

Македонско друштво “Илинден”-Тирана ве повикува да гласате за Македонија на годинешната манифестација Песна на Евровизија 2015 што ќе се одржи во Виена, Австрија, од 19-21-23.05.2015 година, Република Македонија ќе биде претставена од Даниел Кајмакоски со песната “Есенски Лисја”. Даниел Кајмакоски ќе учествува на првата полуфинална вечер на 19 мај 2015 година и зависно од Вашите гласови, се очекува да биде пласирана за финалната вечер што ке се одржи на 23 мај 2015 година. Гласовите кои ќе бидат дадени од Република Албанија, ќе можат да му помогнат на нашиот претставник да учествува во финалната вечер. За финалната вечер која ќе се одржи на 23 мај 2015 година се квалификуваат по десет земји од двете полуфинални вечери кои ќе добијат најмногу гласови (50% од вкупните гласови се добиваат од гледачите, а преку гласање со телефонски повик или СМС порака). Молиме активно да се вклучите во лобирање за гласање, (покрај Вас и Вашите најблиски), од страна на Вашите пријатели, колеги и познаници. На тој начин ќе и дадеме поддршка на културата на Република Македонија и нејзината промоција во музичкиот свет во Европа.

 

www.ilinden-tirana.com

 
<< Почеток < Пред 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 Следно > Крај >>

Страница 61 од 77