Македонски (Macedonian)Albanian-ALEnglish (United Kingdom)
Дома

15894413 10210265541826869 1337301706468601472 n

logo-fakturi

Macedonians rights in Albania

Macedonians in Albania
 
Годишната Македонска средба во село Церје областа Мала Преспа ќе се одржи на 27 – 28 август 2019 PDF Печати Е-пошта
Понеделник, 12 Август 2019 19:51

Македонско друштво “Илинден”-Тирана ги повикува сите добронамерници, сите Македонци од Мала Преспа и од цела Албанија да учестуват на големиот собир за одбележување разникот Св.Богородица на 27 – 28 август 2019 во село Церје, областа  Мала Преспа и се одбележуват 100 години од изградбата на Црквата Св.Богородица. Ќе има програма збогатена со македонски песни и ора. Сите сте добредојдени!

 
Честитка од Македонско друштво „Илинден“-Tирана за најголемиот Македонски празник Илинден PDF Печати Е-пошта
Понеделник, 12 Август 2019 19:24

Македонско друштво „Илинден“-Тирана и разгранокот на друштвото за Голо Брдо по повод Илинден упатија честика до сите Македонци. Почитувани Македонци и Македонки во Албанија, татковина Македонија и насекаде во светот, од име на македонско друштво „Илинден“ упатуваме искрени честитки по повод најголемиот македонски празник Илинден, со желба за многу лични успеси и бериќетна година на сите Македоници. Да го почитуваме и славиме овој голем ден во чест на нашето Илинденско востание од 1903 и АСНОМ 1944.

 
Mакедонски деца од Голо Брдо на летен камп “Ја сакам Македонија 2019 година” во Охрид PDF Печати Е-пошта
Понеделник, 12 Август 2019 19:07

Во организација на Министерството за надворешни работи на Република Македонија од 15 до 22 јули 2019 година во Охрид се одржува  Летен камп “Ја сакам Македонија 2019 година” припадници на Mакедонското национално малцинство од Србија, Албанија, Грција, Косово, Бугарија.  Целта на оваа манифестација е одржување на врските со децата кои имаат македонско потекло, а кои живеат надвор од Република Македонија, традиционално се одржува секоја година. Од Албанија на летниот камп учествуваа Mакедонски деца од Голо Брдо, со членовите на Македонско друштво “Илинден“- Огранок Голо Брдо, Африм Фетаху, Ардит Фетаху и Арманд Кадриу. Освен наставната компонента, учесниците имаа можност да ги посетат културно – историските знаменитости во Охрид и охридското крајбрежје. Предвидено е, секоја година да се зголемува бројката на учесници на кампот, а право на учество да имаат сите Македонци, без разлика на кој дел од светот живеат, што укажува дека овој проект полека прераснува во една традиција којашто ги обединува Македонците од националните малцинства од соседните земји и од дијаспората. На овогодинешниот летен камп учестваат повеќе од 80 ученици со македонско потекло од Албанија, Бугарија, Грција, Србија, Босна и Херцеговиа, Италија, Австрија и Чешка кои посетуваат курс по македонски јазик, историја и географија на Македонија. Настанот има за цел да го подобри познавањето на мајчиниот јазик на целната група и едновремено да се создаде поголемо заедништво помеѓу Македонците од соседните земји.

 
Македонско друштво “Илинден”-Тирана ги повикува Македонците да помогнат за лекување на Алекс PDF Печати Е-пошта
Недела, 11 Август 2019 20:33

Македонското друштво „Илинден“со седиште во Тирана упати апел до сите хумани луѓе да го помогнат лекувањето на петгодишниот Алекс Мазенкофски,по потекло од Мала Преспа. Сите хумани луѓе уште еднаш имаат можност да ја покажат својата хуманост на дело. Кој колку што може да донирa, да помогниме за лекување на малиот Алекс со потекло од Мала Преспа, Албанија,кому преку ноќ му се смени животот. Срествата може да се уплатат преку Гофундме на следниот линк https://www.gofundme.com/f66qz-10000 . Молиме активно да се вклучите во акцијата за лекување на малиот Алекс, Вие, вашите пријатели, колеги и пријатели. На тој начин ќе ми дадеме поддршка на Алекс безгрижно да го мине детството и да ги оствари своите соништа,стои во апелот на друштвото. Друштвото го пренесува и апелот на неговите родители,во кој се наведува дека на малиот Алекс неодамна му била дијагностицирана многу ретка болест наречена холестатом. Тоа е ткиво што расте во неговото лево уво и треба веднаш да се отстрани, бидејќи подоцна може да предизвика парализа на лицето. По завршувањето на сите испитувања било утврдено дека со итна операција на оваа возраст успешно се лекува. Доколку семејството обезбеди средства детето може да се оперира на крајот од овој месец во болница во САД. За операцијата се потребни 47.000 а до сега се собрани околу 5.100 долари.

 
Македонското друштво “Илинден“-Тирана дел од Меѓународната манифестација “Струшки книжевни средби" PDF Печати Е-пошта
Недела, 11 Август 2019 20:21

Македонско друштво “Илинден“-Тирана e дел од Меѓународната манифестација “Струшки книжевни средби“ со поетесета Сара Џелили. Струшки книжевни средби се одржават од 4-ти до 6-ти јули во Струга, Охрид и Вевчани, Република Македонија во организација на Здружението за литература култура и наука “Бран“ од Струга и Ревијата за книжевност “Бранувања“ што излегува во Струга. Сара Џелили прочита матриал подготвен од Никола Ѓурѓај претседател на Македонско друштво “Илинден“-Тирана, со  тема „Македонскиот јазик во електронските и печатените медиуми во Албанија“.

Македонско друштво ”Илинден”-Тирана им се заблагодарува на организаторот на г-дин Петко Шипинкаровски, што годинава, за трет пат Македонско друштво “Илинден“-Тирана беше дел на Меѓународната манифестација “Струшки книжевни средби“-2018 со поетесета Сара Џелили како преставник на Македонско друштво ”Илинден”-Тирана и преставник на Македонците од Република Албанија.

 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 5 од 87