Македонски (Macedonian)Albanian-ALEnglish (United Kingdom)
Дома

15894413 10210265541826869 1337301706468601472 n

logo-fakturi

Macedonians rights in Albania

Macedonians in Albania
 
Претседателот на македонско друштво “Илинден”-Тирана освари средба со Комесарот за дискриминација PDF Печати Е-пошта
Понеделник, 11 Февруари 2019 11:18

Претседатлот на македонското друштво „Илинден“-Тирана, Никола Ѓурѓај на 06.02.2019 година оствари средба со Роберт Гајда, Комесар за заштита од дискриминација. Ѓурај го запознал својот соговорник со работата и моментните активности на друштвото во правец на заштита и унапрдување на правата на припадниците на Македонците во Албанија.Посебен акцент ставивме на поддршката и промовирањето на Законот за заштита на националните малцинства,промоврање на културите и секојдневно спроведување на законот, чија цел е да се обезбеди остварување на специфичните права на прпаднцте на националните малцинства. Тоа, како што оценивме, е неопходно за заштита на идентитет на националните малцинства, како суштинска компонента на интегрирано општество и гарантирање на недискриминација и целосна еднаквост пред законот. Комесарот Гајда од своја страна нагласил дека “секое лице што припаѓа на национално малцинство има право слободно да избере да се третира како такво, без никакво омаловажување од тој избор или од остварување на правата кои се поврзани со овој избор“. Исто така, Комесарот гарантираше дека јавните, централните и локалните институции се обврзани да гарантираат целосна и вистинска еднаквост во економскиот, општествениот, политичкиот и културниот живот меѓу припадниците на националните малцинства и припадниците на мнозинството, рече Ѓурѓај. Комесарот за заштита од дискриминација, најавил дека следниот месец ќе ги посети регионите населени главно со припадници на малцинствата, вклучително и македонското, со цел непоредно да се запознае со нивните проблеми во рамките на неговите наджности да помогне во нивното надминување.

 
Честитка од Македонско друштво „Илинден“-Тирана по повод големиот христијански празник Водици PDF Печати Е-пошта
Среда, 23 Јануари 2019 23:50

 

 

Почитувани Македонци и Македонки, во името на Македонско друштво “Илинден”-Тирана и Македонско друштво “Илинден”-Огранок Голо Брдо, ви честитаме големиот Христијански празник Богојавление Христово - Водици. Бидете благословени и нека ни е честит големиот христијански празник.

 

Македонско друштво “Илинден”-Тирана 
Претседател Никола Ѓурѓај

 

Македонско друштво “Илинден”-Огранок Голо Брдо
Претседател Или Халилај

 
Честитка по повод Стара нова година и Св.Василиј – Василица од Македонското друштво „Илинден“-Тирана PDF Печати Е-пошта
Среда, 16 Јануари 2019 21:36

 

Македонско друштво “Илинден”-Тирана и Македонско друштво “Илинден”-Тирана Огранок Голо Брдо ви честита Старана нова година 2019 и Св.Василиј - Василица со желба за многу лични успеси и бериќетна година!

 

Македонско друштво “Илинден”-Тирана 
Претседател Никола Ѓурѓај

 

Македонско друштво “Илинден”-Огранок Голо Брдо
Претседател Ули Халилај

 

 
Kатастрофална состојба од снегот во областа Голо Брдо и Гора PDF Печати Е-пошта
Петок, 11 Јануари 2019 10:14

 

 

Македонско друштво “Илинден“-Тирана и Македонско друштво “Илинден“-Огранок Голо Брдо го повикува Владата, Општина Либражд, Општина Булќиза и Општина Кукс итно да преземат сите неопходни мерки за да се подобри тешката ситуацијата во областа Голо Брдо и областа Гора. Врнежите од снег во изминатите денови создаде тешка ситуација во областа Голо Брдо и Гора. Како резултат на големи врнежи од снег и ниски температури сите патишта што го поврзуваат областа Голо Брдо и областа Гора се целосно блокирани. Сите села се изолирани и нема доволно резерви на лекови во здраствените амбуланти. Македонско друштво “Илинден“-Тирана и Македонско друштво “Илинден“-Огранок Голо Брдо бара од Владта и од општините да преземат итни мерки за да се подобри ситуацијата.

 

Македонско друштво “Илинден”-Тирана 
Претседател Никола Ѓурѓај

 

Македонско друштво “Илинден“-Огранок Голо Брдо 
Претседател Или Халилај

 
Честитка по повод Божик од Македонското друштво „Илинден“-Тирана PDF Печати Е-пошта
Недела, 06 Јануари 2019 10:39

 

 

Македонско друштво „Илинден“-Тирана, од името на сите Македонци во Албанија, по повод Христовото раѓање – Божик, упати честитка до Поглаварот на МПЦ-ОА, неговото блаженство архипископ Охридски и Македонски Г.г. Стефан и до сите православни верници.

Дозволете ми од мое лично име, од името на друштвото и на сите Македонци кои живат во Албанија, Вам лично, на членовите на светиот архиерејски Синод, на преподобното монаштво и свештенство како и на сите православни верници, да Ви го честитам големиот христијански празник, Раѓањето Христово – Божик, и да ви посакам здравје и среќа, стои во честитката потпишана од претседателот на друштвото Никола Ѓурѓај. Во неа се наведува дека Божик е празник кој секој христијанин го дочекува во кругот на семејството радувајќи се и славејќи го животот.

И оваа година Божик нека биде инспирација сплотени со отворени срца и чиста мисла да помислиме на сите оние на кои им е потребна материјална и духовна поткрепа и безрезервно да им ја понудиме нашата помош. Токму во духот на христијанството, дозволете уште еднаш да посакаме во срцата на сите верници да се всели мирот и спокојството, радоста и разбирањето и да продолжиме да даруваме безусловна љубов и почит кон ближните. Христос се роди! Навистина се роди!

 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 5 од 82