Македонски (Macedonian)Albanian-ALEnglish (United Kingdom)
Дома

15894413 10210265541826869 1337301706468601472 n

logo-fakturi

Macedonians rights in Albania

Macedonians in Albania
 
Македонско друштво “Илинден”-Тирана остро ги осудува бугарските политичари PDF Печати Е-пошта
Среда, 16 Октомври 2019 20:04
Македонско друштво “Илинден”-Тирана остро го осудува недемократското и крајно навредливо однесување на бугарските политичари во однос на македонскиот народ и македонскиот јазик. Со своите барања бугарската држава покажува дека воопшто не го заслужува местото кое го доби во европското семејство, на кое му нанесуваат непотребен срам. Однесувањето на Бугарија во однос на Македонците во Пиринска Македонија исто така е доказ за шовинистичкото однесување на бугарската политика кон оние кои не се чувствуваат Бугари во бугарската држава. Македонско друштво “Илинден”-Тирана истовремено ги осудува неприфатливите уцени на Софија кон Албанија од која бара права за Македонците како Бугари! Македонско друштво “Илинден”-Тирана и натаму смета дека во Албанија не живеат Бугари, Македонците во Албанија не се Бугари! Македонците во Албанија не може да бидат коалтерална штета заради бугарските уцени и албанските амбиции за Европската Унија!
 
Честитка од Македонско друштво „Илинден“-Tирана за 11-ти октомври денот на востанието PDF Печати Е-пошта
Недела, 13 Октомври 2019 20:35

Почитувани во името на Македонско друштво “Илинден“-Тирана и Македонско друштво “Илинден”-Огранок Голо Брдо ви го честитаме 11-ти октомври денот на востанието на македонскиот народ против фашистичкиот окупатор, да го почитуваме и славиме овој голем ден. Да живее Република Македонија!

 
Македонско друштво „Илинден“-Тирана му го чеситаше изборот за пратеник на Адем Хоџа PDF Печати Е-пошта
Четврток, 10 Октомври 2019 20:19

Претседателот на Македонското друштво „Илинден“-Тирана, Никола Ѓурѓај, упати честитка до лидерот на „Единствена горанска партија“,Адем Хоџа,за неговиот избор за пратеник во новиот косовски законодавен дом. Дозволете ми во мое лично име и во име на Македонското друштво “Илинден”-Тирана, и името на Македонското национално малциство во Албанија. Ви честитам изборот за пратеник во Косовското Собрание. Имате огромна поддршка од Македонското друштво “Илинден”-Тирана, затоа што напредокот и благодетта на областа Гора претставува поттик за истрајност во напорите за негување и промоција на национален, јазичен, културен и духовен идентитет на Македонците од Гора во Репблика Косово. Ви посакувам голем успех, и убави дела, честа и достоинственоста да те следат и да се постојано со вас. Ви ги упатам изразите на моето највисоко почитување.

 
Македонско друштво “Илинден”-Тирана бара итно граничниот премин Џепиште - Требиште да работи 24 часа PDF Печати Е-пошта
Среда, 09 Октомври 2019 18:39

Македонско друштво “Илинден”-Тирана и Македонско друштво “Илинден”-Огранок Голо Брдо бара од Влада на Албанија и Владата на Македнија граничниот премин Џепиште - Требиште во областа Голо Брдо кој беше отворен во мај 2013 година да работи 24 часа. Владите на Македонија и Албнија на заедничката седница одржена во Поградец на 15 декември 2017 година донесоја одлука граничниот премин Џепиште -Требиште да работи 24 часа. Македонско друштво “Илинден”-Тирана и Македонско друштво “Илинден”-Огранок Голо Брдо бара итно да се реши овј голем проблем за Македонците во областа Голо Брдо пред да дојде зимскиот период. Бидејќи граничниот премин работи со ограничено време и им создаваше проблеми во комуникацијата. Со ова ќе му се помогне на Македонците од областа Голо Брдо бидејќи ќе се зголеми економската соработка меѓу жителите од двете страни на границата, со што економски ќе зајакне и ќе се развива областа Голо Брдо.

 
Македонско друштво „Илинден“-Тирана побара од Албанија на македонскиот културено-информатвен центар PDF Печати Е-пошта
Вторник, 01 Октомври 2019 19:26

Македонско друштво „Илинден“-Тирана во име на Македонците во Републка Албанија ги повка повика Владата што побрзо да го достави до Собранието на Албанија потпишаниот договор меѓу Македонија и Албанија за отворање на македонскиот културено-информатвен центар во Тирана заради негова ратифкација. Го изразуваме нашето незадоволство бидејќи и по шест месеци од потпишувањето на Договорот меѓу двете држави документот не е ратификуван. Ја повикуваме Владата на премиерот Еди Рама под итно да го испрати Договорот за ратификација во Парламентот а од претседателот на Парламентот Грамоз Ручи веднаш да го стави на дневен ред. Сметаме дека со отворањето на Македонскиот културен центар во Тирана, е многу важен за блатералните односи и дополнително ќе ја унапреди соработката меѓу двете држави, вели Никола Ѓурѓај, претседател на друштвото. Се додава дека со отворањето на центарот ќе се продлабочи културната соработка и ќе се создадат услови за тоа културните работници и институции на двете држави да ја зголемат взаемната соработка и да го презентираат своето творештво.

 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 4 од 90