Македонски (Macedonian)Albanian-ALEnglish (United Kingdom)
Дома

15894413 10210265541826869 1337301706468601472 n

logo-fakturi

Macedonians rights in Albania

Macedonians in Albania
 
Честитка од Македонско друштво „Илинден“ за 28-29 ноември денот на Независноста и на ослободувањето PDF Печати Е-пошта
Вторник, 10 Декември 2019 11:06

Почитувани во името на Македонско друштво “Илинден“-Тирана и Македонско друштво “Илинден”-Огранок Голо Брдо ви го честита 28 ми ноември Денот на Независноста на Република Албанија и 29 ноември Денот на ослободувањетo.

 
Македонското друштво „Илинден“-Тирана апелира на солидарност со настраданите од земјотресот PDF Печати Е-пошта
Вторник, 10 Декември 2019 10:58

Македонското друштво „Илинден“-Тирана изразува длабоко жалење за изгубените животи,како последица од силниот земјотрес што денска ја погоди Албанија. Во исто време наведува дека сочувствува со блиските на жртвите а на повредените им посакува брзо закрепнување. Искажува надеж дека лицата кои се под урнатините ќе бидат навреме извлечени и спасени. Посебна почит искажува кон надлежните структури кои максимално се ангажрани во овие драматични мигови за земјата. Поради огромната материјална штета,што ја причини земјотресот, „Илинден“ апелира на солидарност и хуманост со цел ублажување на состојбата. -Во име на сите Македонци во Албанија апелираме да се донираат средства за помош на настраданите во земјотресот. Биди хуман! Секому може да му се случи!

 
Во областа Каринтија се одржа ФУЕН семинар на словенските малцинствата од Eвропа PDF Печати Е-пошта
Петок, 29 Ноември 2019 13:17

Од 14 до 17 ноември 2019 година во Блејбург, Каринтија, Австрија се одржа семинар на Работна група на словенски малцинства при Федералната унија на европските национални заедници (ФУЕН). Каринтија може да биде пример за добар соживот меѓу народите во многу погледи – истакна кординаторот на Работна група на словенски малцинства при Федералната унија на европските национални заедници (ФУЕН) Матиц Гермовшек Жнидаршич. На семинар учестува 30 претставници од 12 држави, кои претставуваат 14 различни словенски малцинства во Европа, семинарот се одржа во општина Блејбург, Каринтија, Австрија каде градоначалникот Стефан Визотшниг на гостите им претстави примерна двојазична општина. Претставниците на словенските малцинства ја запознаа и општината Глобаница. На семинар на Работна група на словенски малцинства при Федералната унија на европските национални заедници (ФУЕН) што се одржа во Блејбург, Каринтија, Австрија претставници на Работна група на словенски малцинства го избра за Претседател на Работната група г-ѓа Ангелинка Млинар. Работна група на словенски малцинства при Федералната унија на европските национални заедници (ФУЕН) број 26 организаци членки: (13 обични членови, 13 здружени членови). Македонско друштво ”Илинден”-Тирана е член на Федералната Унија на Европските Националности (ФУЕН) од 16. мај 2015 година и од 16. мај 2015 година е дел од Работна група на словенски малцинства при Федералната унија на европските национални заедници (ФУЕН)

 
Македонско друштво „Илинден“-Тирана побара од Албанија на македонскиот културено-информатвен центар PDF Печати Е-пошта
Понеделник, 11 Ноември 2019 11:48

Македонско друштво “Илинден“-Тирана ги повикува Собранието на Албанија, итно да го ратификуваат потпишаниот договор меѓу Македонија и Албанија за отворање на Македонскиот културен центар во Тирана, бидеќи поминаа осум месеци од потпишувањето на Договорот меѓу двете држави. Македонско друштво “Илинден“-Тирана смета дека со отворањето на Македонскиот културен центар во Тирана, Албанија дополнително ќе се зголеми соработката меѓу двете држави, ќе се продлабочи културната соработка и ќе се создадат услови за тоа културните работници и институции на двете држави да ја зголемат взаемната соработка и да го презентираат своето творештво.

 
Честитка од Македонско друштво „Илинден“-Tирана за 23 Октомври PDF Печати Е-пошта
Четврток, 24 Октомври 2019 15:39

Почитувани во името на Македонско друштво “Илинден“-Тирана и Македонско друштво “Илинден”-Огранок Голо Брдо ви го честитаме 23-ти Октомври денот на Македонската Револуционерната Борба. Да е вечен македонскиот револуционерен идеал да го почитуваме и славиме овој голем ден.

 
<< Почеток < Пред 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Следно > Крај >>

Страница 3 од 90